TSM-120-04-TM-DV
detaildesc
TSM-120-04-TM-DV
Samtec Inc.
型号:
TSM-120-04-TM-DV
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series TSM
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)