STPS10L40CG-TR
detaildesc
STPS10L40CG-TR
STMicroelectronics
型号:
STPS10L40CG-TR
封装:
D2PAK
描述:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK
用户指南
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 40 V
Series -
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 5 A
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)