首页 / 针座,公插针 / MTSW-202-12-G-S-730
MTSW-202-12-G-S-730
detaildesc
MTSW-202-12-G-S-730
Samtec Inc.
型号:
MTSW-202-12-G-S-730
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header, Cuttable
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.730" (18.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 2
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.200" (5.08mm)
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.030" (26.16mm)