首页 / 针座,公插针 / MTSW-106-22-T-S-393
MTSW-106-22-T-S-393
detaildesc
MTSW-106-22-T-S-393
Samtec Inc.
型号:
MTSW-106-22-T-S-393
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header, Cuttable
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.393" (9.98mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 6
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.137" (3.48mm)
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.630" (16.00mm)