首页 / 针座,公插针 / HMTSW-114-07-G-Q-200
HMTSW-114-07-G-Q-200
detaildesc
HMTSW-114-07-G-Q-200
Samtec Inc.
型号:
HMTSW-114-07-G-Q-200
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 28
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Series Flex Stack, HMTSW
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)