B41042A2109M
detaildesc
B41042A2109M
EPCOS - TDK Electronics
型号:
B41042A2109M
描述:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.478 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series B41042
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.753 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 10000 µF
Package Bulk
Impedance 45 mOhms