500C403T200FG2D
detaildesc
500C403T200FG2D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
500C403T200FG2D
描述:
CAP ALUM 40000UF 200V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.687" (220.65mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +50%
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 35.5 A @ 120 Hz
Size / Dimension 3.500" Dia (88.90mm)
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.9mOhm @ 120Hz
Series 500C
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 40000 µF