首页 / 针座,公插针 / 20021112-00098T1LF
20021112-00098T1LF
detaildesc
20021112-00098T1LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
20021112-00098T1LF
描述:
CONN HEADER R/A 98POS 1.27MM
用户指南
Insulation Height 0.135" (3.43mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Contact Material Copper Alloy
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Header
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 98
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Contact Shape Square
Series Minitek127® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.106" (2.69mm)