10087119-064LF
detaildesc
10087119-064LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
10087119-064LF
描述:
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.685" (17.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 1.97µin (0.050µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Contact Material Brass
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features Keying Slot, Mounting Flange
Contact Length - Mating 0.228" (5.80mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 64
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Gray
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)